មកស្គាល់ស្ពានធំ ៣ ទីតាំងដែលកំពុងដំណើរការសាងសង់ក្នុងពេលតែមួយ មានទុនសរុបជាង ៤០០ លា.នដុល្លារ
Bunthoeun KoemFEBRUARY 20 2024747 views
បើតាមការបញ្ជាក់ពីប្រមុខរាជធានីភិបាល គិតមកដល់ពេលនេះកម្ពុជាមានស្ពានធំៗដែលឆ្លងកាត់ទន្លេ និងតំបន់សំខាន់ៗសរុបជាង ២០ កន្លែងហើយ។ ហើយទៅពេលខាងមុខ ក៏នឹងបន្ដសាងសង់គម្រោងទាំងនេះបន្ថែមទៀតផងដែរ ដើម្បីសម្រួលដល់ការធ្វើដំណើរ និងដឹកជញ្ជូនរបស់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋនៅទូទាំងបប្រទេស។
ហើយពេលនេះ Business Cambodia នឹងលើកយកគម្រោងស្ពានធំៗចំនួន ៣ ទីតាំង ដែលកំពុងដំណើរការសាងសង់ក្នុងពេលតែមួយ ដែលសរុបថវិកាក្នុងការសាងសង់មានសរុបជាង ៤០០ លានដុល្លារ។
១. ស្ពានឆ្លងទន្លេមេគង្គក្រោម
ស្ពានកាត់ទន្លេមេគង្គក្រោម ដែលតភ្ជាប់ពីតំបន់ដីឥដ្ឋ ស្រុកកៀនស្វាយ (ពីផ្លូវក្រវាត់ក្រុងខ្សែទី៣) ទៅ ដល់ឃុំថ្មគរ ស្រុកល្វាឯម និងតភ្ជាប់ទៅផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ-បាវិត ត្រូវបានបើកការដ្ឋានសាងសង់កាលពីថ្ងៃទី៧ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៣។ ស្ពានថ្មីនេះមានប្រវែង ១,៦០០ម៉ែត្រ ទទឹង ២៦ម៉ែត្រ ជាប្រភេទបេតុង ដែលទទួលការសាងសង់ដោយក្រុមហ៊ុន CRBC។
គម្រោងស្ពានឆ្លងកាត់ទន្លេមេគង្គក្រោមនេះ គ្រោងចំណាយថវិកាសរុបប្រមាណ ២៣២,៥៨លានដុល្លារ ដែលជាថវិកាជាតិ និងប្រើប្រាស់រយៈពេលសាងសង់ចំនួន ៤៨ខែ គ្រោងនឹងបញ្ចប់នៅក្នុងអំឡុងឆ្នាំ២០២៧។ ពេលសាងសង់រួច ស្ពាននេះនឹងជួយសម្រួលការធ្វើដំណើររបស់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងតំបន់ ក៏ដូចជាសម្រួលដល់ការធ្វើដំណើរទៅកាន់ផ្លូវល្បឿនលឿនទី២ ភ្នំពេញ-បាវិតផងដែរ។