VTrust Tower ទទួលស្គាល់ពីស្ថាប័នអន្តរជាតិ ជាសំណង់អគារការិយាល័យ បៃតងដំបូងគេនៅកម្ពុជា
Daneth MechOCTOBER 10 2022
ការសិក្សារបស់ស្ថានប័នសាជីវកម្មហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ (IFC) បានរកឃើញថា មានជិត ៣០ ភាគរយ​នៃការបំភាយឧស្ម័នផ្ទះកញ្ជាក់កើតចេញពីការប្រើប្រាស់ថាមពលនៅក្នុងអគារ ហើយការចាប់ផ្តើមគិតគូរទៅលើសំណង់អគារបៃតងកាន់តែច្រើនឡើង គឺជាយុទ្ធនាជាការរួមចំណែកដ៏ធំធេងមួយក្នុងការកាត់បន្ថយ​កាកសំណល់កាបូន ព្រមទាំងជួយកាត់បន្ថយផលអវិជ្ជមានដល់បរិស្ថាននៅលើពិភពលោក។  សម្រាប់អគារការិយាល័យ VTrust Tower បាននឹងកំពុងចូលរួមក្នុងយុទ្ធនាការដ៏សំខាន់នេះ ដោយទទួលបានការបញ្ជាក់ជាអគារការិយាល័យបៃតងពី EGDE ដោយប្រតិបត្តិការក្នុងអគារនេះអាចសម្រេចការសន្សំទឹកបាន 52%, ការសន្សំថាមពល  24%, និង 84% នៃវត្ថុធាតុដើមទាំងអស់ប្រើប្រាស់ក្នុងអគារបង្កការរំខានតិចតូចដល់បរិស្ថាន និងការកាត់បន្ថយបំភាយឧស្ម័នកាបូនិច  (CO2) ប្រមាណ២៣០ តោនប្រចាំឆ្នាំ
រាជធានីភ្នំពេញ, ៨ តុលា ២០២២ -  អគារការិយាល័យ VTrust Tower ដែលគ្រប់គ្រងដោយក្រុមហ៊ុន Golden Tree Co.,Ltd ត្រូវបានទួលស្គាល់​ជាអគារការិយាល័យបៃតងដំបូងគេពី EDGE ដែលជាប្រព័ន្ធផ្តល់វិញ្ញាបនបត្រអគារបៃតងមួយដែលមានការទទួលស្គាល់ជាអន្តរជាតិ។ ការផ្តល់វិញ្ញាបនបត្រនាពេលនេះគឺបានឆ្លុះបញ្ចាំងពីការចូលរួមដ៏សំខាន់របស់អគារ VTrust Tower ក្នុងការជួយគាំទ្រដល់សកម្មភាពថែររក្សាបរិស្ថាន ជាពិសេសដើម្បីទប់ទល់ទៅនឹងការបម្រែបម្រួលអកាសធាតុ។
កម្មវិធីទទួលវិញ្ញាបនបត្រនេះត្រូវបានរៀបចំធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី ៨ តុលា ឆ្នាំ២០២២ នៅឯអគារ VTrust Tower ដោយមានការចូលរួមពីតំណាងសាជីវកម្មអន្តរជាតិ (IFC) ក្នុងការប្រគល់វិញ្ញាបនបត្រនោះទៅដល់លោកស្រី Judy Tan អនុប្រធានប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Golden Tree Co., Ltd ព្រមទាំងមានការអញ្ចើញចូលរួមពីភ្ញៀវកិត្តិយសជាតិ និងអន្តរជាតិជាច្រើនរូបផងដែរ។
EDGE ត្រូវបានផ្តួចផ្តើមឡើងដោយសាជីវកម្មអន្តរជាតិ ដែលជាបុត្រសម្ព័ន្ធរបស់ធនាគារពិភពលោក។​  EDGE គឺជាប្រព័ន្ធផ្តល់វិញ្ញាបនបត្រអគារបៃតងមួយដែលមានការទទួលស្គាល់ជាអន្តរជាតិ ផ្តោតលើការដាក់ពន្ធុ និងការទទួលស្គាល់សំណង់អគារលំនៅឋាន អគារពាណិជ្ជកម្មទាំងឡាយណាដែលអាចសន្សំសំចៃលើការប្រើប្រាស់ធនធាននានាដោយមានប្រសិទ្ធភាព។ សម្រាប់អគារការិយាល័យ VTrust Tower ដែលទទួលបានវិញ្ញាបនបត្រពី EDGE ក្លាយជាអគារការិយាល័យបៃតងដំបូងគេនៅកម្ពុជា ដោយអាចសម្រេចការសន្សំប្រើប្រាស់ទឹកបាន 52%, ការសន្សំថាមពល  24%, និង 84% នៃវត្ថុធាតុដើមទាំងអស់ប្រើប្រាស់ក្នុងអគារបង្កការរំខានតិចតូចដល់បរិស្ថាន ព្រមទាំងការរួមចំណែកដល់ការកាត់បន្ថយបំភាយឧស្ម័នកាបូនិច  (CO2) ប្រមាណ២៣០ តោនប្រចាំឆ្នាំ។
ការសិក្សារបស់ស្ថានប័នសាជីវកម្មហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិបានរកឃើញថា មានជិត ៣០ភាគរយ​នៃការបំភាយឧស្ម័នផ្ទះកញ្ជាក់កើតចេញពីការប្រើប្រាស់ថាមពលនៅក្នុងអគារ ហើយការចាប់ផ្តើមគិតគូរទៅលើសំណង់អគារបៃតងកាន់តែច្រើនឡើង គឺជាយុទ្ធនាជាការរួមចំណែកដ៏ធំធេងមួយក្នុងការកាត់បន្ថយ​កាកសំណល់កាបូន ព្រមទាំងជួយកាត់បន្ថយផលអវិជ្ជមានដល់បរិស្ថាននៅលើពិភពលោក។