ដាក់ដំណើរការហើយ! ប្រព័ន្ធCSS កាន់កាតATMតែ១អាចដកលុយពីទូATMធនាគារ៥៦ផ្សេងទៀតបាន
Toeuy HongJULY 4 20234 K views
នៅថ្ងៃទី៤ខែកក្កដាឆ្នាំ២០២៣នេះ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានដាក់ដំណើរការជាផ្លូវការនូវប្រព័ន្ធខេមបូឌានស៊ែស្វីច( CSS) ដែលជាកម្មវិធីមួយអាចឲ្យអ្នកប្រើប្រាស់សេវាធនាគារនៅកម្ពុជាទូទាត់ឆ្លងគ្រឹះស្ថានតាមបណ្ណឥណពន្ធ CSS លើគ្រប់ម៉ាស៊ីនដកលុយ (ATM) និងម៉ាស៊ីនឆូតកាត (POS) របស់គ្រឹះស្ថានជាសមាជិក។
នៅក្នុងពិធីដាក់ដំណើរការជាផ្លូវការនូវប្រព័ន្ធខេមបូឌានស៊ែស្វីច( CSS) លោក ជំទាវ ជា សិរី ទេសាភិបាលរងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ថា  ប្រព័ន្ធCSSនេះ​ជួយសម្រួលអ្នកប្រើប្រាស់សេវាធនាគារក្នុងការប្រតិបត្តិការទូទាត់សងប្រាក់ តាមរយៈប័ណ្ណទូទាត់របស់ធនាគារ ដែលអាចឱ្យអតិថិជនធ្វើប្រតិបត្តិការតាមប័ណ្ណទូទាត់ឥណពន្ធ CSS លើម៉ាស៊ីនATM ដូចជា ការដកសាច់ប្រាក់ ការពិនិត្យសមតុល្យ ការបោះពុម្ពរបាយការណ៍សង្ខេប ការប្រើប្រាស់សេវាទូទាត់ រហ័ស និងការប្ដូរលេខសម្ងាត់ជាដើម។
តាមពិតទៅប្រព័ន្ធ CSS គឺជាសេវាអន្តរធនាគារដែលអនុញ្ញាតឲ្យអ្នកកាន់កាតATMតែមួយអាចដកលុយចេញពីទូATMរបស់គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុផ្សេងៗជាងប្រមាណ៥៦ដែលជាសមាជិកនៃប្រព័ន្ធនេះ។
ឧទាហរណ៍ អ្នកកាន់កាត ATM របស់ធនាគារ អេស៊ីលីដា អ្នកអាចទៅដកលុយនៅទូATM របស់ធនាគារ CIMB និងទូATM ធនាគារផ្សេងៗទៀតជាច្រើនដែលជាសមាជិករបស់ប្រព័ន្ធCSS។
លើសពីនេះ ប្រព័ន្ធCambodian Shared Switch( CSS)អាច​ធ្វើ​ប្រតិបត្តិការ​ឆ្លង​គ្រឹះស្ថាន​ធនាគារ​ ​និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ​ដូចជា​ ផ្ទេរ​ប្រាក់​ ​ពិនិត្យ​សមតុល្យ​គណនី​ ​បោះពុម្ព​របាយការណ៍​សង្ខេប​ ​តាមរយៈ​ម៉ាស៊ីន​អេ​ធី​អឹ​ម​ ​ឬ​ ​ម៉ាស៊ីន​ឆូត​កាត​ប្រា​សាក់​ ​ប្រកបដោយ​ភាព​ងាយស្រួល​ ​និង​សុវត្ថិភាព​។​ ​
យ៉ាងណាមិញដើម្បីងាយស្រួលក្នុងការដកប្រាក់ចេញទូATM របស់ធនាគារផ្សេងៗ៥៦គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុដោយប្រើប្រាស់កាតATMតែមួយ អ្នកត្រូវស្នើសុំកាត CSS សម្រាប់ដកលុយហើយចំពោះទូATM ដែលអាចដកលុយឆ្លងធនាគារគឺត្រូវដកនៅទូATM ដែលដាក់ផ្លាក់” CSS” នៅតាមគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុឬទីតាំងផ្សេងៗទៀត។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថាចំពោះ ការប្រើប្រាស់កាតតែមួយអាចដកលុយពីទូ ATM ផ្សេងៗបាននៅក្នុងប្រព័ន្ធCSSនេះគឺគេគិតថ្លៃសេវាដកលុយនិងសេវាផ្សេងៗទៀតដោយសេវាគឺអាចខុសៗគ្នាទៅតាមគ្រឹះស្ថាននីមួយៗ៕